U.S. v. STATE

Case No. C70-9213-RSM.

UNITED STATES OF AMERICA, Plaintiff, v. STATE OF WASHINGTON, et al., Defendants.

United States District Court, W.D. Washington, Seattle.

Editors Note
Applicable Law: 28 U.S.C. § 1331
Cause: 28 U.S.C. § 1331 Fed. Question
Nature of Suit: 890 Other Statutory Actions
Source: PACER


Attorney(s) appearing for the Case

Dr Howard F. Horton, Dr. Howard F. Horton, Special Master, Pro Se.

Schuyten/Bivalves, Movant, represented by Samuel Wilmore Plauche, IV , PLAUCHE & CARR LLP.

J. McCrory/Pickering Shellfish, Movant, represented by Samuel Wilmore Plauche, IV , PLAUCHE & CARR LLP.

D. Roundtree/Quiet Water Clams, Movant, represented by Samuel Wilmore Plauche, IV , PLAUCHE & CARR LLP.

R. Olson/Olson Oyster Co., Movant, Pro se.

Von Allmen/Acme Seafood, Movant, represented by Samuel Wilmore Plauche, IV , PLAUCHE & CARR LLP.

D. Robbins/Hama Hama, Movant, represented by Samuel Wilmore Plauche, IV , PLAUCHE & CARR LLP.

H. Jones/Carol Farms, Movant, represented by Samuel Wilmore Plauche, IV , PLAUCHE & CARR LLP.

D. Vimont/Totkum Shellfish, Movant, Pro se.

R. Engman/Engman Oyster Farm, Movant, represented by Samuel Wilmore Plauche, IV , PLAUCHE & CARR LLP.

R. Rawding/Rawding Oyster Company, Movant, Pro se.

E. Jensen/Jensen's Sea Ranch, Movant, represented by Samuel Wilmore Plauche, IV , PLAUCHE & CARR LLP.

E. Miller/Millers Oyster Co., Movant, represented by Samuel Wilmore Plauche, IV , PLAUCHE & CARR LLP.

R. MIller/RE Miller Shellfish, Movant, represented by Samuel Wilmore Plauche, IV , PLAUCHE & CARR LLP.

Roy M. Taylor, Movant, Pro se.

D. Steele/Rock Point Oyster, Movant, represented by Samuel Wilmore Plauche, IV , PLAUCHE & CARR LLP.

J. Lentz/Chelsea Farms, Movant, represented by Samuel Wilmore Plauche, IV , PLAUCHE & CARR LLP.

R. Babare/Babare Bros., Inc., Movant, represented by Samuel Wilmore Plauche, IV , PLAUCHE & CARR LLP.

M. Broders/Broders Seafood, Movant, Pro se.

E. Yamashita/Western Oyster Company, Movant, Pro se.

G. Mazzoncini/Joe Leonard Oyster Co., Movant, represented by Samuel Wilmore Plauche, IV , PLAUCHE & CARR LLP.

J. Johnson/Marrowstone Island Shellfish, Movant, represented by Samuel Wilmore Plauche, IV , PLAUCHE & CARR LLP.

G. Martinen/Totten Rock Shellfish, Movant, Pro se.

L.Bishop/Little Skookum Shellfish, Movant, represented by Samuel Wilmore Plauche, IV , PLAUCHE & CARR LLP.

R. Stevens/Stevens & Son Shellfish, Movant, Pro se.

D. Hall/Manke Lumber, Movant, represented by Samuel Wilmore Plauche, IV , PLAUCHE & CARR LLP.

J. Harvey/Skookum Clam and Oyster Farm, Movant, Pro se.

D. Hall/Arcadia Shellfish LLC, Movant, represented by Robert M. Smith , PLAUCHE & CARR LLP & Samuel Wilmore Plauche, IV , PLAUCHE & CARR LLP.

T. Sheldon/Potlach Oyster Company, Movant, represented by Samuel Wilmore Plauche, IV , PLAUCHE & CARR LLP.

M. Wallin Bennett/Wallin's Oysters, Movant, Pro se.

Bruce Brenner/JJ Brenner Oyster Company, Movant, represented by Samuel Wilmore Plauche, IV , PLAUCHE & CARR LLP.

L. Iraheta/Girl Scouts, Movant, Pro se.

Evan Adams/Sound Fresh Clams & Oysters, Movant, Pro se.

C. Draper/Draper Tree, Movant, represented by Samuel Wilmore Plauche, IV , PLAUCHE & CARR LLP.

J. Gray/Oliver Gray & Sons, Movant, represented by Samuel Wilmore Plauche, IV , PLAUCHE & CARR LLP.

Pete Hinton/Salty Dog Seafood, Inc., Movant, Pro se.

M. Taylor/Taylor Homestead Clams, Movant, Pro se.

Scott Gellatly/McDonald Mollusca, Movant, represented by Samuel Wilmore Plauche, IV , PLAUCHE & CARR LLP.

J. Rae/R-Bay Seafood, Movant, represented by Samuel Wilmore Plauche, IV , PLAUCHE & CARR LLP.

R. Clark/G&R Quality Seafood, Movant, Pro se.

Frances F. Allen/Walter E. Allen Estate, Movant, Pro se.

S. Price/Price Clam, Movant, Pro se.

Mathew Buldis/National Fish & Oyster Co., Movant, represented by Samuel Wilmore Plauche, IV , PLAUCHE & CARR LLP.

J. Gibbons/Seattle Shellfish, Movant, represented by Samuel Wilmore Plauche, IV , PLAUCHE & CARR LLP.

G. Schreiber/Schreiber Shellfish, Movant, Pro se.

Joan S. Russell/Sea Spray Mariculture, Movant, represented by Samuel Wilmore Plauche, IV , PLAUCHE & CARR LLP.

C. Bleeker/Seafood Northwest, Movant, Pro se.

N. Jones/Sweetwater Shellfish Farm, Movant, Pro se.

Brandt Orme/Deer Harbor Shellfish, Movant, Pro se.

T. Morris/Calm Cove Shellfish, Movant, represented by Samuel Wilmore Plauche, IV , PLAUCHE & CARR LLP.

Janet Kron/Kron Enterprises, Movant, Pro se.

P. Patterson/John Sells Shellfish, Movant, represented by Samuel Wilmore Plauche, IV , PLAUCHE & CARR LLP.

D. Fagergren/Calm Cove Oyster Co., Movant, represented by Samuel Wilmore Plauche, IV , PLAUCHE & CARR LLP.

Renae Gunstone-White, Movant, Pro se.

D. Fraser/Mats Mats Oyster, Movant, represented by Samuel Wilmore Plauche, IV , PLAUCHE & CARR LLP.

R. Norris/Russ' Shellfish, Movant, represented by Dennis Dean Reynolds .

L. Amiotte/Clam Fresh, Movant, Pro se.

Karen K. Moran/Navy Yard Oyster Co., Inc., Movant, represented by Samuel Wilmore Plauche, IV , PLAUCHE & CARR LLP.

S. Wang/Sunrise Marine, Movant, Pro se.

Carl Barringer/Carl's Oysters, Movant, represented by Samuel Wilmore Plauche, IV , PLAUCHE & CARR LLP.

Chuck and Kelli Dahman, Movant, Pro se.

A. Hanse/Thorndyke Bay Clam, Movant, Pro se.

Gary Webb/Nancy Gannon/Eagle Rock Shellfish, Movant, represented by Samuel Wilmore Plauche, IV , PLAUCHE & CARR LLP.

Linda M. Ryan/Olympic Shellfish, Movant, represented by Samuel Wilmore Plauche, IV , PLAUCHE & CARR LLP.

Laurra McGregor/Lyden Shellfish, Movant, Pro se.

Alan C. Moss/Topeeksin, Movant, Pro se.

Mark Sawyer/Buck Bay Shellfish Farm LLC, Movant, represented by Samuel Wilmore Plauche, IV , PLAUCHE & CARR LLP.

C. Johnson/Oakland Seafoods, Movant, represented by Samuel Wilmore Plauche, IV , PLAUCHE & CARR LLP.

Girls Scouts of Western Washington, Movant, Pro se.

Katharine Cissna, Movant, Pro se.

Katharine Cissna, Movant, Pro Se.

Clam Fresh/Katharine Cissna, Movant, Pro se.

United States of America, Plaintiff, represented by Colleen Kelley , UNITED STATES DEPARTMENT OF THE INTERIOR, Kerry Jane Keefe , US ATTORNEY'S OFFICE & Vanessa Boyd Willard , US DEPARTMENT OF JUSTICE.

Suquamish Indian Tribe, Plaintiff, represented by Jane Garrett Steadman , KANJI & KATZEN, John William Ogan , KARNOPP PETERSEN LLP, Phillip Evan Katzen , KANJI & KATZEN, Riyaz Amir Kanji , KANJI & KATZEN & James Rittenhouse Bellis , SUQUAMISH TRIBE.

Quinault Indian Nation, Plaintiff, represented by Eric J. Nielsen , NIELSEN BROMAN & KOCH, Fawn R. Sharp , TRIBAL ATTORNEY & Lori Ellen Bruner , TRIBAL ATTORNEY.

Swinomish Tribal Community, Plaintiff, represented by Emily Rae Hutchinson Haley , SWINOMISH INDIAN TRIBAL COMMUNITY & James Miller Jannetta , OFFICE OF THE TRIBAL ATTORNEY.

U.S. Department of State, Plaintiff, Pro se.

Confederated Tribes and Bands of the Yakama Indian Nation, Plaintiff, represented by Thomas A. Zeilman , LAW OFFICE OF THOMAS A. ZEILMAN.

Elston's Clam and Oyster Company, Plaintiff, represented by J. Matthew Moore , PLAUCHE & CARR LLP & Robert M. Smith , PLAUCHE & CARR LLP.

Muckleshoot Indian Tribe, Plaintiff, Pro se.

Muckleshoot Indian Tribe, Plaintiff, Pro Se.

Duwamish Tribe, Intervenor Plaintiff, Pro se.

Aboriginal Swinomish, Intervenor Plaintiff, Pro se.

Hoh Indian Tribe, Intervenor Plaintiff, represented by Cory J. Albright , KANJI & KATZEN, Riyaz Amir Kanji , KANJI & KATZEN, Craig J. Dorsay , DORSAY & EASTON LLP, John Curtright Sledd , KANJI & KATZEN, Lea Ann Easton , DORSAY & EASTON & Phillip Evan Katzen , KANJI & KATZEN.

Jamestown Band Clallam, Intervenor Plaintiff, represented by Cory J. Albright , KANJI & KATZEN, Lauren P. Rasmussen , LAW OFFICES OF LAUREN P. RASMUSSEN, Phillip Evan Katzen , KANJI & KATZEN, Riyaz Amir Kanji , KANJI & KATZEN & John Curtright Sledd , KANJI & KATZEN.

Lower Elwha Klallam Tribe, Intervenor Plaintiff, represented by Cory J. Albright , KANJI & KATZEN, Phillip Evan Katzen , KANJI & KATZEN, Riyaz Amir Kanji , KANJI & KATZEN, John Curtright Sledd , KANJI & KATZEN, Samuel D. Hough , Lower Elwha Klallam Tribe & Stephen Hayes Suagee , OFFICE OF GENERAL COUNSEL.

Lummi Tribe, Intervenor Plaintiff, represented by Mary Michelle Neil , LUMMI INDIAN NATION & Philip James Buri , BURI FUNSTON MUMFORD.

Makah Indian Tribe, Intervenor Plaintiff, represented by Joshua Osborne-Klein , ZIONTZ CHESTNUT, Richard M. Berley , ZIONTZ CHESTNUT, Beth A. Baldwin , ZIONTZ CHESTNUT, Brian C. Gruber , ZIONTZ CHESTNUT & Marc Slonim , ZIONTZ CHESTNUT.

Muckleshoot Indian Tribe, Intervenor Plaintiff, represented by Alan Charles Stay , MUCKLESHOOT INDIAN TRIBE, Gregory M. O'Leary , Richard Reich , OFFICE OF THE TRIBAL ATTORNEY, Robert Leighton Otsea, Jr. , OFFICE OF THE TRIBAL ATTORNEY, Ann Elizabeth Tweedy , OFFICE OF THE TRIBAL ATTORNEY & Laura D. Weeks , OFFICE OF THE TRIBAL ATTORNEY.

Nisqually Indian Tribe, Intervenor Plaintiff, represented by Cory J. Albright , KANJI & KATZEN, Phillip Evan Katzen , KANJI & KATZEN, Riyaz Amir Kanji , KANJI & KATZEN, David S. Vogel , John Curtright Sledd , KANJI & KATZEN & Maryanne Elizabeth Mohan , NISQUALLY INDIAN TRIBE.

Nooksak Indian Tribe of Washington, Intervenor Plaintiff, represented by Connie Sue Manos Martin , SCHWABE WILLIAMSON & WYATT, Ryen L. Godwin , SCHWABE WILLIAMSON & WYATT, Phillip Evan Katzen , KANJI & KATZEN, Connie Sue Manos Martin , SCHWABE WILLIAMSON & WYATT, Ryen L. Godwin , SCHWABE WILLIAMSON & WYATT & Riyaz Amir Kanji , KANJI & KATZEN.

Port Gamble Band Clallam, Intervenor Plaintiff, represented by Cory J. Albright , KANJI & KATZEN, Lauren P. Rasmussen , LAW OFFICES OF LAUREN P. RASMUSSEN, Phillip Evan Katzen , KANJI & KATZEN, Riyaz Amir Kanji , KANJI & KATZEN & John Curtright Sledd , KANJI & KATZEN.

Puyallup Tribe of Indians, Intervenor Plaintiff, represented by Samuel J. Stiltner , PUYALLUP TRIBE OF INDIANS & John Howard Bell , PUYALLUP TRIBE OF INDIANS.

Quileute Indian Tribe, of the Quileute Reservation, Intervenor Plaintiff, represented by John Arthur Tondini , BYRNES KELLER CROMWELL LLP, Jeremy Robert Larson , FOSTER PEPPER PLLC, Lauren King , FOSTER PEPPER PLLC, John Arthur Tondini , BYRNES KELLER CROMWELL LLP, Jeremy Robert Larson , FOSTER PEPPER PLLC & Lauren King , FOSTER PEPPER PLLC.

Quinault Indian Nation, also known as Quinault Indian Nation, Intervenor Plaintiff, represented by Eric J. Nielsen , NIELSEN BROMAN & KOCH, Fawn R. Sharp , TRIBAL ATTORNEY, Lauren King , FOSTER PEPPER PLLC & Lori Ellen Bruner , TRIBAL ATTORNEY.

Sauk-Suiattle Tribe, Intervenor Plaintiff, represented by Cory J. Albright , KANJI & KATZEN, Phillip Evan Katzen , KANJI & KATZEN, Riyaz Amir Kanji , KANJI & KATZEN & John Curtright Sledd , KANJI & KATZEN.

Skokomish Indian Tribe, Intervenor Plaintiff, represented by Earle David Lees, III , Skokomish Tribal Attorney.

Snoqualmie Indian Tribe, Intervenor Plaintiff, Pro se.

Steilacoom Tribe, Intervenor Plaintiff, Pro se.

Stillaguamish Tribe, Intervenor Plaintiff, represented by Cory J. Albright , KANJI & KATZEN, Phillip Evan Katzen , KANJI & KATZEN, Riyaz Amir Kanji , KANJI & KATZEN, John Curtright Sledd , KANJI & KATZEN, Rob Roy Smith , KILPATRICK TOWNSEND & STOCKTON LLP & Scott Owen Mannakee .

Suquamish Indian Tribe, Intervenor Plaintiff, represented by Cory J. Albright , KANJI & KATZEN, Jane Garrett Steadman , KANJI & KATZEN, John William Ogan , KARNOPP PETERSEN LLP, Phillip Evan Katzen , KANJI & KATZEN, James Rittenhouse Bellis , SUQUAMISH TRIBE & Riyaz Amir Kanji , KANJI & KATZEN.

Swinomish Tribal Community, Intervenor Plaintiff, represented by Emily Rae Hutchinson Haley , SWINOMISH INDIAN TRIBAL COMMUNITY & James Miller Jannetta , OFFICE OF THE TRIBAL ATTORNEY.

Tulalip Tribe, Intervenor Plaintiff, represented by Mason D. Morisset , MORISSET SCHLOSSER JOZWIAK & SOMERVILLE & Timothy Brewer , OFFICE OF RESERVATION ATTORNEY.

Upper Skagit Tribe, Intervenor Plaintiff, represented by Andrew H. Salter , TETON LAW GROUP LLC, David Stoller Hawkins , UPPER SKAGIT INDIAN TRIBE & Harold Chesnin , OFFICE OF TRIBAL ATTORNEY.

Confederated Tribes and Bands of the Yakama Indian Nation, Intervenor Plaintiff, represented by Thomas A. Zeilman , LAW OFFICE OF THOMAS A. ZEILMAN.

Confederated Tribes of the Warm Springs Reservation, Intervenor Plaintiff, represented by Howard G. Arnett , KARNOPP PETERSEN, pro hac vice & Tamara E. MacLeod , KARNOPP PETERSEN.

Conf Tribes of Confederated Tribes of the Umatilla Reservation, Intervenor Plaintiff, represented by M. Brent Leonhard , CONFEDERATED TRIBES OF THE UMATILLA INDIAN RESERVATION.

Nez Perce Tribe of Idaho, Intervenor Plaintiff, represented by David J. Cummings , OFFICE OF LEGAL COUNSEL & Julie Sobotta Kane , OFFICE OF LEGAL COUNSEL.

Snohomish Indian Tribe, Intervenor Plaintiff, represented by Phillip Evan Katzen , KANJI & KATZEN.

State of WA, Defendant, represented by Rene David Tomisser , Bryce E. Brown, Jr. , Joseph V. Panesko , ATTORNEY GENERAL'S OFFICE, Laura J. Watson , ATTORNEY GENERAL'S OFFICE, Michael S. Grossmann , ATTORNEY GENERAL'S OFFICE, Noah Guzzo Purcell , ATTORNEY GENERAL'S OFFICE, Philip Michael Ferester , Terence A. Pruit , ATTORNEY GENERAL OF WASHINGTON, Joseph Earl Shorin, III , OFFICE OF THE ATTORNEY GENERAL, Laura J. Watson , ATTORNEY GENERAL'S OFFICE, Michael S. Grossmann , ATTORNEY GENERAL'S OFFICE, Noah Guzzo Purcell , ATTORNEY GENERAL'S OFFICE, Joseph V. Panesko , ATTORNEY GENERAL'S OFFICE, Philip Michael Ferester & Terence A. Pruit , ATTORNEY GENERAL OF WASHINGTON.

Squaxin Island, Tribe of Indians, Respondent, represented by Cory J. Albright , KANJI & KATZEN, Kevin R. Lyon , SQUAXIN ISLAND LEGAL DEPT, Phillip Evan Katzen , KANJI & KATZEN, Riyaz Amir Kanji , KANJI & KATZEN, Sharon Ilene Haensly , SQUAXIN ISLAND LEGAL DEPT, David W. Babcock , John Curtright Sledd , KANJI & KATZEN & Nathan E. Schreiner , SQUAXIN ISLAND LEGAL DEPT.

A&K Trust, Respondent, represented by J. Scott Bougher , BISHOP CUNNINGHAM & ANDREWS & David B. Gates , LAW OFFICE OF DAVID B. GATES.

Suquamish Tribe, Respondent, represented by Howard G. Arnett , KARNOPP PETERSEN, pro hac vice, Jane Garrett Steadman , KANJI & KATZEN, James Rittenhouse Bellis , SUQUAMISH TRIBE & John William Ogan , KARNOPP PETERSEN LLP.

Fisheries Department of the State of Washington, Intervenor Defendant, represented by Michael S. Grossmann , ATTORNEY GENERAL'S OFFICE.

Taylor United Inc, a Washington corporation a/k/a Puget Sound Shellfish Growers (89-3), Intervenor Defendant, represented by Samuel Wilmore Plauche, IV , PLAUCHE & CARR LLP.

Olympia Oyster Co, a Washington corporation a/k/a Puget Sound Shellfish Growers (89-3), Intervenor Defendant, represented by Samuel Wilmore Plauche, IV , PLAUCHE & CARR LLP.

Johnson & Gunstone Clams, a Washington Corporation a/k/a Puget Sound Shellfish Growers (89-3), Intervenor Defendant, represented by Samuel Wilmore Plauche, IV , PLAUCHE & CARR LLP.

GR Clam & Oyster Farm, a Washington corporation a/k/a Puget Sound Shellfish Growers (89-3), Intervenor Defendant, represented by Samuel Wilmore Plauche, IV , PLAUCHE & CARR LLP.

Cedric E. Lindsay, an individual a/k/a Puget Sound Shellfish Growers (89-3), Intervenor Defendant, represented by Albert Gidari, Jr. , PERKINS COIE.

Minterbrook Oyster Company, a Washington corporation a/k/a Puget Sound Shellfish Growers (89-3), Intervenor Defendant, represented by Robert M. Smith , PLAUCHE & CARR LLP & Samuel Wilmore Plauche, IV , PLAUCHE & CARR LLP.

Skookum Bay Oyster, a Washington corporation a/k/a Puget Sound Shellfish Growers (89-3), Intervenor Defendant, represented by Samuel Wilmore Plauche, IV , PLAUCHE & CARR LLP.

State of Oregon, Intervenor Defendant, represented by Sarah K. Weston , OREGON DEPARTMENT OF JUSTICE, pro hac vice.

State of Alaska, Intervenor Defendant, represented by Michael A.D. Stanley & Michael Scott Schechter , ALASKA DEPARTMENT OF LAW.

Puget Sound Shellfish Growers, Intervenor Defendant, represented by Robert M. Smith , PLAUCHE & CARR LLP & Samuel Wilmore Plauche, IV , PLAUCHE & CARR LLP.

James Messmer/Girls Scouts of Western Washington, Intervenor Defendant, represented by Samuel Wilmore Plauche, IV , PLAUCHE & CARR LLP.

John Hollowed, on behalf of the NW Indian Fisheries Commission, Interested Party, represented by John James Hollowed, Sr. , NORTHWEST INDIAN FISHERIES COMMISSION.

Gold Coast Oyster LLC, Interested Party, represented by David Dillard Cullen & Michael W. Johns , ROBERTS JOHNS & HEMPHILL PLLC.

Suquamish Indian Tribe, Interested Party, represented by James Rittenhouse Bellis , SUQUAMISH TRIBE & John William Ogan , KARNOPP PETERSEN LLP.

Purse Seine Vessel Owners Association, Amicus, represented by Robert Francis Kehoe .

Shoalwater Bay Indian Tribes, Amicus, represented by Jeffrey S. Schuster .

Alaska Trollers Assn, Amicus, represented by Bruce Weyhrauch .

Washington Association of Counties, Amicus, represented by Pamela Beth Loginsky , WASHINGTON ASSOCIATION OF PROSECUTING ATTORNEYS.

Taylor Shellfish Company, Inc, Intervenor, represented by Samuel Wilmore Plauche, IV , PLAUCHE & CARR LLP.

Seattle Shellfish LLC, Intervenor, represented by Samuel Wilmore Plauche, IV , PLAUCHE & CARR LLP.

Blind Dog Enterprises, Ltd., doing business as Arcadia Point Seafood, Intervenor, represented by Samuel Wilmore Plauche, IV , PLAUCHE & CARR LLP.

State of WA, Counter Claimant, represented by Joseph Earl Shorin, III , OFFICE OF THE ATTORNEY GENERAL, Laura J. Watson , ATTORNEY GENERAL'S OFFICE, Noah Guzzo Purcell , ATTORNEY GENERAL'S OFFICE, Joseph V. Panesko , ATTORNEY GENERAL'S OFFICE, Michael S. Grossmann , ATTORNEY GENERAL'S OFFICE & Terence A. Pruit , ATTORNEY GENERAL OF WASHINGTON.

State of WA, Cross Claimant, represented by Joseph Earl Shorin, III , OFFICE OF THE ATTORNEY GENERAL, Laura J. Watson , ATTORNEY GENERAL'S OFFICE, Noah Guzzo Purcell , ATTORNEY GENERAL'S OFFICE, Joseph V. Panesko , ATTORNEY GENERAL'S OFFICE, Michael S. Grossmann , ATTORNEY GENERAL'S OFFICE & Terence A. Pruit , ATTORNEY GENERAL OF WASHINGTON.


ORDER CONTINUING SETTLEMENT CONFERENCE OF JANUARY 3, 2017

Subproceeding No. 91-1.

BRIAN A. TSUCHIDA, Magistrate Judge.

This matter has been referred to the undersigned to continue the settlement conference of January 3, 2017. C70-9213 RSM, Dkt. 21454 at 3. All parties and their counsel are hereby DIRECTED to appear on:

July 26, 2017at 9:15 am United States District Courthouse 700 Stewart St., 12th floor — Courtroom 12A Seattle, WA 98101.

The parties shall be prepared to appear again on July 27, 2017, and on other dates to be determined by agreement as necessary.

WHO MUST ATTEND

Counsel and a representative with full authority to resolve the case (C91-sp-00001 RSM) should be physically present. If there are individuals, such as experts, whose presence would assist in resolving the case, please arrange for their attendance.

SETTLEMENT MEMOS

Each party shall exchange settlement briefs no more than 8 pages in length setting forth the issues necessary to improve the halibut management plan as directed in the Court's March 27, 2017 Order Regarding 2017 Halibut Unrestricted Sub-Fishery. See C70-9213 RSM, Dkt. 21454 at 3; Subproceeding No. 91-1, Dkt. 481. The settlement briefs may include, but need not be limited to, any lingering issues identified in the Court's March 21, 2017 Order Granting Motion for Temporary Restraining Order. See Subproceeding No. 91-1, Dkt. 481. Briefs should not be filed, but should be emailed to the Court at Agalelei_Elkington@wawd.uscourts.gov by July 21, 2017.

CONFIDENTIALITY

The Court expects all participants to be prepared and willing to reassess previous positions. Parties should be frank and open in their discussions. The Court expects the parties to address each other with courtesy and respect. To encourage an open discussion, the Court directs that all matters communicated in connection with this judicial settlement be confidential and may not be used for any other purpose.


Comment

1000 Characters Remaining

Leagle.com reserves the right to edit or remove comments but is under no obligation to do so, or to explain individual moderation decisions.

User Comments

Listed below are the cases that are cited in this Featured Case. Click the citation to see the full text of the cited case. Citations are also linked in the body of the Featured Case.

Cited Cases

  • No Cases Found

Listed below are those cases in which this Featured Case is cited. Click on the case name to see the full text of the citing case.

Citing Cases